Boya söküm tesisi kurulumu

Boya söküm işleri için tesisleşme ve bu işi toplu yapacaklar için boya sökücü sürecin nasıl işlediği ile ilgili kısa yazıdır. Çünkü bu boya sökücüler işinin endüstrileşmesi demektir ve endüstrileşmek öyle alelade ben bu işi yaparım diyerek yapılacak bir işlem değildir. Çok kontrollü olmalısınız ve belgesel olarak hukuki olarak kendinizi sağlama almalısınız.

Boya sökücü kullanılacak boya söküm tesisi nasıl kurulur.

Boya sökücü ile boya söküm tesisi

Boya sökücü ile boya söküm tesisi

Öncelikle boya sökücü ile boyası sökülecek metallerin tanımlanması gerekmektedir. Boyutları üzerlerindeki boya kalınlığı, parçaların teslim süreleri, boyası sökülecek metallerin ebatları ve metal cinsleri incelenmelidir. Boya sökme işlemi 1 dakika ile 8 saat arasında değişen sürelerde kimyasalın gücüne ve boyanın kalınlığına göre değişkenlik göstermektedir.

Bu değişim bazen 2 gün gibi bir sürede sürebilmektedir. Kullanacağınız boya sökücü bu süre içerisinde içine atılan boya söküm yapılan parçalara zarar vermemeli. Veya zarar verecek ise bu kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmalıdır.

Boya çözücü kullanılacak boya söküm stabil nasıl çalıştırılır.

Boya söküm tesisi

Boya söküm tesisi

İlk çalışmalarda teslim süreleri ve boya kalınlıkları metal cinsleri ayrıldıktan sonra boyası sökülecek parçaların ön çalışmasında süreler netleştirilir. Sürelerin uzatılması ve kısaltılması kimyasalın özelliği ve boyanın kalınlığı ile alakalıdır. Metal çeşitlerine göre söküm yapılacak yer zemin ve tanklar bu iş için önemlidir. Boya sökücüler ürünün tipi ve cinsine göre boya sökücü kimyasalı üretimi yapan firma tarafından belirlenmelidir. Bu belirlemeler oldukça uzun deneme süreleri ve boya ve sökücüler bilgisi ile mümkündür.

Sıcak tank boya sökücü jel formülü

Boya sökücüler ile boya söküm tesisi

Boya sökücüler ile boya söküm tesisi

Ülkemiz koşullarında genellikle yapılan formül içeriklerin çok ucuz maliyetli formüllerdir. Genel olarak içerisinde potas kostik veya sodyum hidroksit kullanılarak yapılan formüllerdir. Sorun teşkil eden kısmı ise stabil söküm yapamamalarıdır. Çünkü işin kolayına kaçmışız demektir bu işlemlerde normal formülasyonlarda kullanılan hiçbir ürün bu formül içerisine girmez. Potas kostik ve kostik ile üretilen sıcak tank boya sökücüler tercihi tamamen maliyet açısından yada daha çok kazanmak tercihlidir.

Boya sökücüler için Boya söküm tesisi nasıl yapılmalıdır

Boya sokucu boya sokum tesisi

Boya sokucu boya sokum tesisi

Yukarıdakilere dikkat edildikten sonra boya sökücü uygulama sistemine göre sistem tasarımı yapılmalıdır. Sıcak kullanılacak boya sökücüler ve soğuk boya çözücü olarak kullanılacak ise buna göre sistem tasarımı yapılmalıdır. Sıcak sistem kurulu ise en önemlisi ayarlamalardır. Çünkü bu ayarlamaların boya sökücü günlük 3 günlük ve haftalık periyotları vardır. Çalışma sıcaklığına göre uygun kullanım ve dozaj miktarı vardır. Asidik ise asidite alkali ise alkalite ayarlamaları vardır.